A mikorrhiza gombák előnyös hatással vannak a gazdanövény növekedésére, elsősorban a talaj foszfor, réz, cink valamint nitrogén felvételének fokozása révén, valamint a növény só-, szárazság- és fémtűrő-képességének a növekedésében. A növényi betegségek és kórokozók (Phytium, Phytophtora, Fusarium ssp.) elleni védekezésében is szerepet játszanak.
A szimbiózis során a növény fotoszintetizált cukrokkal és egyéb szerves anyagokkal látja el a gombát. Cserébe a micélium hatalmas felszínével megnöveli a növény gyökereinek víz és ásványi anyag felvevőképességét. A mikorrhizás növények a betegségeknek is – például a talajlakó mikrobák által okozottaknak – jobban ellenállnak, illetve a szárazságot is jobban elviselik a gombafonalak nagyobb vízfelvevő képessége miatt.
Káros anyagok elleni védelem
Kutatások igazolták, hogy a gazdanövényeket a mikorrhiza gombák védelem alá veszik számos káros anyag toxikus hatásával szemben. A gomba hifák megakadályozzák a nehézfémek bejutását.
A mikorrhizával szimbiózisban élő növény a különböző stresszhatásokkal szemben megfelelően védekezik. Kutatások bizonyítják, hogy a növények kevésbé szenvednek a fagytól és a szárazságtól, és jól stimulált „immunrendszerrel” rendelkeznek, ami a növények növekedésére és termésmennyiségére is pozitív hatással van.